Logo CurrentParents-Hero

Headmistress

Mrs Jane Cameron BEd (Hons)

Deputy Head (Director of Studies)

Mr Mark Maddocks BA (Hons); GTP

Deputy Head (Director of Operations)

Mr David Gee BEd

Head of Pastoral Care

Mr James Holmes BA (Hons), PGCE

Head of Lower School

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE

Head of Middle School

Miss Harriet Swanwick BA (Hons), PGCE

Head of Years 7&8

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE

 

Bursar

Mrs Caroline Armstrong ACA, MA (Cantab)

Head of Administration; Registrar

Miss Lucy Tate BA (Hons)

Human Resources & Compliance Manager

Mrs Sue Stirling MSc

Assistant Bursar (Accounts)

Mrs Lorena Sanchez Gonzalez MA, BA

Headmistress's PA

Miss Eliza Wakefield BA (Hons)

School Secretary (JCB)

Mrs Inès Alfillé Fine Art Diploma

School Secretary (OB)

Miss Georgina Ferguson HND

PA/Administration Assistant

Mrs Kate Jardine-Brown BA (Hons)

Administration Assistant

Mrs Katherine Clarke

 

Teaching Staff

Miss Amelia Andrewes BSc (Hons), PGCE – 2H Form Teacher; Lower School Maths Coordinator  

Mrs Alexcia Andrews BA, PGCE – Acting Head of Girls Sport

Mr Mark Bolton BA (Hons), PGCE, SpLD/Dyslexia – SEN Teacher

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE – Head of Years 7&8; Head of History; Deputy Designated Safeguarding Lead (PGB)

Mrs Daisy Bowden BA (Hons), BEd – SEN Teacher

Mlle Mélanie Bugnet Licence ‘Sciences du Langage’, MFLE, PGCE – 5B Form Teacher; Head of French;

Lead Form Teacher

Miss Arabella Chute BA (Hons), MA, PGCE – 1M Form Teacher

Miss Sarah Cusack BA (Hons), PGCE – 4D Form Teacher; Head of Religious Education

Miss Hannah Dawson BA (Hons), PGCE – Maths  

Miss Frances Gilbert BA (Hons), PGCE – 4C Form Teacher; English; Head of PSHE

Mr David Gee BEd – Deputy Head (Director of Operations); Maths

Miss Lucy Goodbody BA, PGCE – 2J Form Teacher

Mr Andrew Grappy Dip Music, Dip Orchestral Studies – Deputy Director of Music; P4C

Mr Daniel Green BA (Hons) MA – 6Y Form Teacher; Head of Computing

Mr Dominic Harlan Dip Royal Academy of Music – Director of Music

Mr Thomas Hayes BA (Hons), PGCE – Boys Sport

Mlle Margaret Hebert BA, PGCE – French

Mr James Holmes BA (Hons), PGCE – Head of Pastoral Care; Head of P4C; Designated Safeguarding Lead

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE –Head of Lower School; Deputy Designated Safeguarding Lead (OB)

Mr Aaron Huber BA, MA – 7W Form Teacher; Head of Geography

Mrs Penny Kane, Dip (Level 5) SpLD/Dyslexia; Dip Counselling – Deputy Head of Pastoral Care;

School Counsellor

Miss Sophie Kingshott BA (Hons); PGCE – 2G Form Teacher; Lower School Science Coordinator

Mr Daniel Lee BA (Hons), PGCE – 6X Form Teacher; Maths

 

Teaching Staff (Continued)

Mr Glenn Leeder BEd – Librarian

Mr Mark Maddocks BA (Hons), GTP – Deputy Head (Director of Studies); Latin; Greek

Miss Nicki Marani BEd (Hons) Cantab, Dip SpLD/Dyslexia – Head of Learning Enrichment (OB); SEN Teacher

Mr David Marshall MA, PGCE – 7V Form Teacher; English; Thinking School Drive Team Coordinator

Mr Nick McCollin BA (Hons), PGCE – Director of Sport

Miss Maisie McCullough BA (Hons), PGCE – 3E Form Teacher; Lower School English Coordinator

Mr Gregory McGrath MA (Oxon) – Head of Latin

Miss Heidi McGregor BTeach, BEd (Special Education) – RS Form teacher; RWI Coordinator

Miss Patricia Millar MSc, BEd (Montreal) – SEN Teacher

Miss Susan Nelson HND, Montessori Diploma – Head of Art

Miss Aileen Nutley BA (Hons), PGCE – 8T Form Teacher; English

Miss Fiona Palmgren BSc (Hons) PGCE QTS - Maths

Mrs Caro Parker BA (Hons), Teach First – School Magazine Editor

Mrs Rachel Parsons MCSP DipPhys, Laser Level 3 SpLD – SEN Teacher

Mr Thomas Primrose BA, Dip Primary Teaching – 3F Form Teacher; Lower School Humanities Coordinator

Miss Isabel Rich BA (Hons) – 6Y Form Teacher; Head of English

Mrs Margaux Richmond BA (Hons) – 1L Form Teacher

Miss Sheila Ross-Hulme MA, PGCE, Teaching children with SpLD – SEN Teacher

Mr Gavin Rowe – Learning Support Assistant

Mrs Olamide Sarumi BA (Hons), PGCE – RP Form Teacher; Head of Early Years

Mrs Anna Sayer BSc (Hons), PGCE – Lower School Teacher

Miss Alice Simmers BA, Diploma in Teaching – 1K Form Teacher

Mrs Sophy Skeet BA (Hons), PG Dip (Dyslexia) – Head of Learning Enrichment (JCB); SEN Teacher

Miss Harriet Swanwick BA (Hons), PGCE – Head of Middle School; Drama; Deputy Designated Safeguarding Lead (JCB)

Mr Paddy Thomas BSc – Science; Maths; Computing

Mrs Monique Van Schalkwyk BA (Hons), Montessori Diploma – RN Form Teacher

Miss Fiona Wybar BSc (Hons), PGCE – 5A Form Teacher; Head of Science

 

Teaching Assistants

Mrs Ketisha Adelakun BSc – 2J Teaching Assistant

Miss Valentina Chiarello BA – RS Teaching Assistant

Mr William Clive – Gap Assistant

Miss Bianca Evans – 1L Teaching Assistant

Mr Miguel Fernandez BEd, QTS – RN Teaching Assistant

Mr Nigel Hardman BA (Hons) – Year 3 Teaching Assistant; Charity Co-ordinator

Mrs Samira Hamdan NVQ Level 2 – 1M Teaching Assistant

Miss Marian Ponce MA - Teaching Assistant (Sport)

Miss Jessica Melling BA Hons – 2G Teaching Assistant

Miss Alex Norman – RP Teaching Assistant

Miss Kelly Santo BA (Hons) – 2H Teaching Assistant

Mr Cody Schou BA – Teaching Assistant (Sport)

Mr Charles Tatchell BSc - Art Technician

Miss Pauline Wint QCS Level 2&3 (TA Dip), CSCT Counselling Skills – 1K Teaching Assistant; Lead Teaching Assistant

 

Visiting Specialists

Miss Andri Antoniou BMus - Singing

Mr Anthony Bailey MMus, BMus (Hons) – Clarinet & Saxophone

Mr Sarrane Brouk – Guitar

Mrs Jennifer Carter BMus, MMus - Piano  

Miss Liz Ellaway BMus (Hons) – Piano

Mr James Greenfield BA Music, MA - Cello

Miss Sue Hutchinson – Trumpet

Mr Carlos Olmos BMus (Hons) – Guitar                      

Mr Alvaro Lopez Becker BMus (Hons) – Drums

Miss Liz Palmer, Guildhall Dip – Flute & Recorder

Miss Sophie Scott MA (Cantab), ALAM – Singing

Mr Colin Somervell BMus Jazz (Hons) – Double Bass/Electric Bass

Mr Tomas Wanat MA, Guildhall Dip – Violin & Viola

Full Staff List